Birçok yönü ile Bitcoin’e benzeyen Zcash de aynı şekilde açık ve izinsiz yani permissionless şekilde işleyen bir kripto para sistemidir. Muhasebe defterine de benzetilen blok zincir adı verilen bir kayıt yerinde bütün bilgiler herkese açık bir şekilde görüntülenebilir.

Zcash Pazar Payı Nasıldır?

Bitcoin ve Zcash 21 milyon adetlik toplam arza sahip para birimleridir. İkisini de üretim şekli tamamen aynıdır. Madencilik sürecinden sonra üretilebilirler. Ayrıca kar amacı gütmeyen ve kendine ait vakfı olan Zcash direk olarak blockhain fonundan finanse edilmektedir. Bunu başarmak içinde birçok farklı yol izleyen kurucular madencilik ödülünün yüzde 20’lik kısmını şirketin paydaşlarına giderek toplam arzın yüzde 10’unu oluşturmuştur.

Ekim 2016 yılında piyasaya çıkmasına rağmen büyük bir başarıya imza atan Zcash ve ekibi Aralık 2017 tarihi itibarı ile Pazar payının 836 milyon dolar civarında olduğunu açıklamıştır. Birçok coin marketlerde satışı yapılan Zcash hala Türk coin piyasasına giriş yapıp BTCTürk sitesinde kendisine yer bulamamıştır. Günümüzde 1 Zcash fiyatı ise 160 dolar civarlarındadır.