Sıcak satış olarak da adlandırılan, müşteriyle birebir iletişim içerisinde olan satışlar çok daha zorludur. Hem müşteri isteklerini anlamak hem de kişi hatta tutmak büyük bir beceri ister. Bunu başarabilmek için bazı altın kuralları bilmeniz gerekir.

  • Öncelikle satış yapmak istediğiniz kişiyle görüştüğünüzden emin olmalısınız. Doğru kişiyle görüşmüyorsanız bir şekilde onu hatta davet edebilmelisiniz. Müsait olmadığını söylerse mutlaka görüşebileceğiniz bir randevu saati almalısınız.
  • Bir kişiyi etkiniz altına alabilmeniz için ona sürekli olarak adıyla hitap etmeniz gerekir. Bu hem güven aşılar hem de aradaki soğuk duvarları kırar. Çok samimi bir dil kullanmanıza gerek yoktur. Biraz resmi bir dil kurumsallık katacaktır.
  • Karşınızdakinin de vaktinin önemli olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden satışlarınızda belli bir dakikayı aşmamaya çalışın. Sade ve akıcı bir anlatım karşınızdaki için yeterli olacaktır.
  • Görüşmeye başlar başlamaz ezbere konuştuğunuzu belli etmemelisiniz. Ses tonunuzu iyi ayarlamak arada sırada karşınızdaki kişinin herhangi bir sorusunun olup olmadığını kontrol etmek son derece sağlıklı bir iletişim sağlar.
  • Doğru hedef kitleyi bulmalısınız. Örneğin medikal bir ürün satıyorsanız bunu hastalığı bulunmayan bir kişiye satamazsınız. Günün birinde mutlaka hasta olacaksınız gibi sözlerle karşınızdakini kandıramazsınız. Bu yüzden doğru kişiye doğru ilacı vermeye özen göstermelisiniz.
  • Yalvarıcı sözlerde bulunmayın. Tok bir satıcı olduğunuzu, ürününüze güvendiğinizi belli ederek karşınızdakinin de güvenini sağlayabilirsiniz.