Telefon Faturam Çok Yüksek Geliyor

Sabit telefon, cep telefonu, internet bağlantısı, dijital TV üyelikleri gibi pek çok sanal hizmet artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Bunların bir veya bir kaçına sahip olmadan günlük hayatımızı dahi idame ettirmek mümkün olmadığından hizmet almaya devam ettiğimiz bu seçeneklerin aylık gelirimizden hatırı sayılır paylar aldıkları da bir gerçek. izmir escort

Pek çok ürünü ve hizmeti gelirimizin yetersiz kalması durumunda almadan da hayatımıza devam ederken mecburi iletişim harcamalarını azaltamamak borç yükümüzü artıran başlıca etkiler arasında. Tamamen elimine etmek mümkün olmasa da iletişim harcamalarımızı azaltarak mevcut borçlarımızı ödemesi kolay seviyelere getirebiliriz. İşte sizin için derlediğimiz bazı tavsiyeler:

Hayati olmayan hizmetleri almayın

Evinizde sabit bir numaranız olması, onlarca megabitlik internet bağlantısı, kotasız internet, binlerce kanallı TV, bedava binlerce SMS kampanyaları gibi pek çok hizmetin kullanıcıların hayatında olması mecburiyeti yoktur.

Bunlara sahip olmamızın tek sebebi bir gün ihtiyacımız olacağı düşüncesidir. Bütün gün evde değilseniz, sürekli büyük ebatlı dosyalar indirip videolar izlemiyorsanız, dosyalarınızın 10 değil 30 dk’da inmesi çok da gerekli değilse, toplam 10 kanal arasında dönüp duruyorsanız ve işlerinizi nadiren SMS ile hallediyorsanız yukarıdaki hizmetlere gerçekten ihtiyacınız yok demektir.

Bu nedenle bu tip hizmetleri almaya devam ediyorsanız gerçekten pek çoğuna ihtiyacınız olup olmadığını düşünmenizin zamanı gelmiş demektir. Gerek yok diyorsanız, hizmet sağlayıcı şirketinize yapacağınız bir kaç arama ile hizmetlerinizi yeniden düzenleyebilirsiniz.

Bağlayıcı sadakat sözleşmelerinden uzak durun

2 yıl boyunca üyeliğinizi garanti ederek belki bir kaç lira aylık indirim aldığınız sözleşmeleri imzalarken dikkatli olun. Daha iyi ve ucuz hizmetlere geçmek istediğinizde ceza ödemeleri yüzünden yüklü bir borç altına girebilirsiniz. Ayrıca daha hesaplı kampanyaları kaçırdığınız için, sözleşmelerinizin astarı yüzünden daha pahalıya gelebilir.

Aldığınız hizmetin gerekliliklerine uyun ya da tarife değiştirin

İnternet için aylık 4 gb kota sahibiyseniz ancak 5 gb tüketim yapıyorsanız mevcut tarifenizde sorunlar var demektir. Her iletişim aracının benzer tüketim sınırlamaları vardır ve kullanıcıları tarife değiştirmeye biraz da üşendiklerinden her ay ne kadar fazladan bedel ödediklerine dikkat etmezler. Ama borçlarınızı azaltın dedik ya, sizin bunlara dikkat edeceğinizden eminim.

Kampanya ve yeni uygulamaları düzenli takip edin

Belki de günde bir kaç dakikanızı ayırarak farkedebileceğiniz pek çok kampanya ve uygulama her gün ortaya çıkıyor. Bu kampanyalar aldığınız hizmetin kalitesini artırabileceği gibi borçlarınızı da azaltmanıza yardımcı olabilirler.

Bilinçli tüketimin nadir olduğu ülkemizde bu konuyu atlamamak pek çok fayda sağlayacaktır.

Otomatik ödeme talimatlarına dikkat edin

Evet elimizi kıpırdatmadan yapılan otomatik ödemeler hayatımızı kolaylaştırıyor. Ama aynı zamanda dikkatimizi borçlarımızdan uzağa çekerek konunun bizim için önemini küçümsememize de sebep oluyorlar.

Eğer günlük ajandanız çok sıkışık değilse borç ödemelerinizi nakit olarak yapmaya çalışın. Böylece ne kadar gereksiz harcama yaptığınızın farkına varmanız daha kolay olacaktır.