Yukarıda çıkan HEDİYE BUTONLARINA basarak hem bizden sponsorlu hediyeler kazanıp hem de en uygun kredileri cebinize indirme şansı yakalayabilirsiniz.

Para biriktirme yolları ile ay sonunda cebinizde kalan parayı hemen şimdi artırabilirsiniz. Artık para biriktirme yollarından bir veya birkaçına uygun hareket ederek direkt olarak ay sonunda cebinizde kalan parayı artırabilirsiniz.

Para Biriktiremiyorum, Ne Yapmalıyım?

Hayatın gerçeklerinden bir tanesi elbette para biriktirme gerekliliği. Ancak ne kadar kazanırsanız kazanın para biriktiremiyorum ne yapmalıyım diyorsanız sizler için bir kaç ipucu sunmak istiyoruz. Zira bazen ayda on binlerce lira kazananların bile para biriktirmekte zorlandıklarını görebiliyoruz. Eğer çok düşük ücretler almıyorsanız ve kıt kanat geçinmiyorsanız, ancak hala kenarda birikmişiniz yoksa, muhtemelen doğru bir şekilde hareket etmiyor, gereksiz harcamalarla kendinize eziyet ediyorsunuz demektir.

Para Biriktiremiyorum, Ne Yapmalıyım?

Para Biriktiremiyorum, Ne Yapmalıyım?

Para Biriktirmenin 11 Kolay Yolu

1. Para İçin Bir Amaç Edinin:

Para biriktirmek genellikle zordur. Banka hesabınızda duran paraları gördükçe kendinize kıyafet, elektronik gibi ürünler almak istediğinizi, dünya turuna çıkmaya heveslendiğinizi biliyoruz. Ancak bu düşünceleri bir kenara bırakın ve paranızı biriktirdiğinizde onunla ne yapacağınızı düşünün. Bu bir araba olabilir, bir ev olabilir, yahut evlilik için para tutmak olabilir. Aklınıza gelebilecek ve sizi para biriktirmeye motive edebilecek bir fikir bulun ve bundan sonra parayı o şeyi elde edebilmek için biriktirin. Hedefinize doğru attığınız her adım sizi memnun edecektir. Para biriktirmenin en kolay yollarından biri tam olarak ne kadar biriktirmek istediğinizi bilmektir. Motivasyon için belli bir zaman için birikim hedefleri koyabilirsiniz. 3 yıl içinde %25 peşin ödemeli bir ev mi almak istiyorsunuz? İşte size her ay belli bir miktar biriktirebilmeniz için bir hedef!

Üstte çıkan HEDİYE BUTONLARINI kullanarak en uygun krediyi cebine indir ve bizden sponsorlu sürpriz hediyeler kazanma fırsatı yakala. SÜRPRİZLERE BİR TIK YETER!

2. Borçlanmaktan Uzak Durun:

Gelen paranın borçlara gitmesi, kişisel finans yönetiminin en istenmeyen noktaları arasındadır. Bir şeyi almak istiyorsanız kredi çekmeyin veya kredi kartı kullanmayın. Bunun yerine biriktirdiğiniz parayla almaya çalışın. Zira böylelikle devamlı olarak ödediğiniz borç sarmalından daha kolay kurtulabilir, kendinizi biraz daha rahat para biriktirebilir halde bulabilirsiniz. Kredilerin ve kartların bedava olmadıklarını, geleceğinizden çaldıklarını unutmayın. Bütçenizi yeniden planlayın. Borcunuzun faizlerini ödemeyi tamamladığınızda paranız kolayca biriktirmeye başlayabilirsiniz. Sadece bir kredi kartı kullanarak da borcunuzu bir yerde toplayabilir, böylece borcunuzu daha kolay ödeyebilirsiniz. Kredi kartlarınızı tutumlu bir şekilde kullanın. Faiz harçlarını minimize edin ve kredi kartı alımlarınızı sınırlandırmaya çalışın.


3.Faizli Hesap Açın:

Çoğumuz için, birikimimizi vadesiz hesabımızdan ayrı tutmak birikimimizden para almamızı azaltabilir. Eğer hedefiniz daha uzun vadeliyse, verimlilik oranı daha yüksek ürünler seçebilirsiniz. Sayfamızdaki HEDİYE BUTONLARINI kullanarak en uygun krediyi cebine indir ve bizden sponsorlu sürpriz hediyeler kazanma fırsatı yakala. SÜRPRİZLERE BİR TIK YETER!


4. Küçük Büyük Para Demeyin:

Her ay kenara 500 lira atma şansınız olmayabilir. Ancak bu durum sizi amacınızdan vazgeçirmesin. Bazı aylar belki de 10 lira atarak birikim yapmanız gerekecek ancak hedefinizde kesinlikle az veya çok para biriktirmek olmalı. Bazı kişilerin ellerine geçen bozuk paraları direkt olarak kumbaraya attıklarını ve böylece bir yılda ciddi birikimler yaptıklarını görebiliyoruz. Siz de bu tip minik yöntemler kullanarak az da olsa birikim yapmaya başlayabilirsiniz.


5. Altın veya Döviz Alın:

Eğer kendi para biriminizdeki paranızı harcamadan duramıyorsanız, bir de altın yahut döviz almayı deneyin. Hatta döviz aldıktan sonra onu bir de faize yatırmanız parayı harcamanızı tamamen engelleyecektir. Pek çok para biriktirme sorunu yaşayan kişinin kendini tutabilmek için bu tip önlemlere ihtiyacı var. Bu kıymetlerin hemen bozdurulamamaları genellikle kendinizi tutabilmek açısından büyük fayda sağlıyor.


6. Harcamanızı Yıllık Miktara Çevirin:

Eğer atıştırmalık için haftalık işteki otomatınıza 20 lira veriyorsanız, bu yıllık olarak 1.000 TL bütçenizden ayrılan para demektir. Fark edebileceğiniz gibi, küçük bir alışkanlık, size pahalıya patlayabilir.


7. Biriktirmek İçin Harcayın:

Evdeki özellikle elektronik kullanım masrafları ne yazık ki yüksek oluyor. Ama iyi haber şu ki, konforunuzdan taviz vermeyerek bu masrafları azaltabilirsiniz. Örneğin akkor lambalara göre 10-15 kat daha uzun ömürlü olan ve sadece 40 watt’la daha fazla ışık üreten floresan lambaları kullanabilirsiniz. Floresan lamba önce size daha pahalı gelse de, uzun ömrü düşünüldüğünde daha karlı çıkabilirsiniz. Bunun gibi başka enerji tasarruflu eşyalar kullanarak zaman içinde binlerce para biriktirebilirsiniz. Bu arada taksit veya kredi kartıyla yapılan her alış verişte gereksiz işlem parası ödeyeceksiniz. Alışverişlerinizde nakit para kullanmaya özen gösterin.


8. Öğünlerinizden En Az Birini Evde Yiyin:

Dışarıda yemek yemek güzel bir lüks ancak bu lüks tek kişi bile olsanız aylık bin liraya kadar size ek masraf oluşturacaktır. Eğer para biriktirmek istiyorsanız bu tür lüks harcamalarından ödün vermeniz gerekiyor. Gıda alışverişi yapacaksanız eğer mutlaka ama mutlaka açken bu alışverişi yapmayın. Tok karna yapılan gıda alışverişi listeleri daima daha kısadır, bu kanıtlanmış bir durum. Kolayca para biriktirmenin bilinen bir yolu da her günkü harcamadan kesmektir. Eğer işteyken yemek almak size 15 liraya, ama evden getirmek 5 liraya mal oluyorsa, evden getirerek bir yıl içinde yaklaşık 3.600 TL tasarruf edebilirsiniz.


9. Sigarayı Bırakın:

Sigarayı bırakmak kesinlikle kolay değil ama eğer günde bir veya yarım paket bitiriyorsanız, sigaraya yıllık 4.000 lira harcayacağınıza bu parayı kolayca biriktirebilirsiniz. Böylece hem daha sağlıklı bir yaşam sürüp hem de kolay yoldan para biriktirebilirsiniz. Sigara, alkol ve bahis gibi harcamalarınızı mutlaka kontrol altına alın. Bu tür harcamalar her insan için -gereksiz- düzeydedir. Bu nedenle bu tür harcamalarınız için gerekiyorsa özel destek bile almanızı tavsiye ediyoruz. Kolay para biriktirmenin bir yolu da gereksiz hazlar için para harcamamaktır. Bira, şarap, sigara, özel kahve vb. gibi gereksiz masraflardan uzak durun.


10. Az Kullanın:

Isıtıcınızın derecesini 10° C azalarak enerji harcamalarınızdan yüzde 5’e kadar tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca kullanmadığınız şarjları fişinden çekerek de enerji faturanızın daha düşük gelmesini sağlayabilirsiniz. İster aylık geliriniz 200 TL olsun, ister 10 bin lira olsun hiç fark etmez. Hemen her ay bir A4 kağıdı alarak aylık harcadığınız paraları bu kağıda not alın. Ay sonunda birçok harcamanın aslında gereksiz olduğunu bizzat fark edeceksiniz. Su, elektrik, doğal gaz gibi ana faturalardan yapılacak tasarruf, para biriktirmekteki en büyük paya sahiptir. Evde yapılacak küçük kısıtlamalar ile yüzlerce TL tasarruf edebilirsiniz.


11. Kumbara Kullanın:

Bozuk paralarınızı biriktirin. Her gün kenara 2 TL koymanız acil durumlar için para biriktirmenize yardımcı olur. Bozuk paraları bir kumbarada biriktirmeye başlayın. Dünyanın en eski para biriktirme yollarından biri olan bozuk para kumbarası aracılığıyla günlük 1-2 TL bile toplamanız acil durumlarda sizin yardımınıza koşacaktır. Unutmamanız gereken bir diğer bilgi de Cep telefon masraflarına özen göstermeniz gerektiğidir.

Bu bana yetmez ben daha çok bilgi sahibi olmak istiyorum ve daha uygun krediler istiyorum diyorsanız sayfanın başında, ortasında ve sonunda bulunan HEDİYE BUTONLARINA basarak hem hediyeler kazanma şansı yakalayabilir hem de en uygun kredinizi cebinize indirebilirsiniz.