Günümüz şartları dolaysıyla özellikle üniversite öğrencileri çoğu zaman hem eğitim masrafları hem de özel ihtiyaçlardan dolayı paraya ihtiyaç duymaktadır. Öğrenciye özel  kredi veren bankalar “eğitim kredisi” adı altında artık üniversite öğrencilerine de kredi vermektedir.

Yukarda çıkan HEDİYE BUTONLARINA basarak hem bizden sponsorlu hediyeler kazanıp hem de en uygun kredileri cebinize indirme şansı yakalayabilirsiniz.

Öğrenciye Özel Kredi Sunan Bankalar 2018-2019 

Okul sezonu çoktan başladı kayıtları, kitaplar, okul ihtiyaçları derken üst üste gelen masraflar da kat be kat arttı. Bu da genellikle ailelerinden uzakta öğrenim görmek zorunda olan öğrenciler adına ciddi bir maddi yükümlülük anlamı taşıyor. Hele ki bir aile içinde öğrenim görmekte olan öğrenci sayısı fazla ise bu durum günümüz koşullarında ciddi bir külfet haline geliyor.

Tüm bunları düşünerek öğrencilere kredi kartı imkânı tanıyan bankalar, artık daha önemli ve büyük gereksinimler için öğrencilere özel kredi olanağı da tanıyorlar. Ailelerini kefil olarak göstermek suretiyle çekme imkânına sahip oldukları öğrenci kredileri, hele ki İstanbul’da devlet üniversitesinde okuyan öğrenciler için son derece olumlu fırsatlar sunuyor. Şehir dışında öğrenim görmekte olan öğrencilerin de çekme imkânına sahip olduğu bu öğrenci kredileri için, kefil ya da maaş belgelerinin bulunması şartı aranıyor. Peki, hangi bankalar öğrenciye kredi çekme olanağı tanıyor? Tüm bunların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz…

Aslına bakarsanız öğrenciye kredi imkânı sağlamakta olan bankaların yanıtı sizde. Kendi adınıza açılmış bir banka hesabınızın bulunduğu bankaya giderek kredi kullanmak istediğinize dair bildirimde bulunmanız halinde size sağlanabilecek kredi limiti ve geri ödeme şartları detaylı bir şekilde sunacaktır. Ailenizden ya da herhangi biri tarafından hesabınıza girip çıkan paralar ve para akışı söz konusu için bankanızdan diğer bankalara nazaran daha olumlu bir sonuç alacağınız kesin bir gerçektir. Peki ya kendinize ait bir banka Hesabınız yoksa? O halde kredi alamayacak mısınız?

ÖĞRENCİLERDE KREDİ ÇEKEBİLİR

Üstte yer alan HEDİYE BUTONLARINI kullanarak en uygun krediyi cebine indir ve bizden sponsorlu sürpriz hediyeler kazanma fırsatı yakala. SÜRPRİZLERE bir TIK yeter!

Öğrenci Kredisi Nedir?

Öğrenci kredisi veya eğitim kredisi, öğrencinin eğitim masraflarını üstlenen aile bireylerine veya düzenli olarak geliri varsa doğrudan eğitim alan kişiye “eğitim masraflarını” karşılaması amacıyla verilen bir ihtiyaç kredisi türüdür. Aynı zamanda öğrencilerin düzenli olarak bir geliri olmadığı için bazı bankalar öğrencilere özel olarak düşük limitli kredi kartları çıkarıyor. Bu kredi kartları ise sadece öğrenci belgesi beyan edilerek alınabiliyor. Bunun yanından aile bireyleri kendi kredi kartları üzerinden çıkartacakları ek kartlarla da bu ihtiyacı karşılayabiliyor.

HEDİYE BUTONLARI kullanarak en uygun krediyi cebine indir ve bizden sponsorlu sürpriz hediyeler kazanma fırsatı yakala.


Öğrenci Kredisi Nasıl Alınır?

Öncelikle çekilecek kredinin eğitim masraflarını karşılamak amacıyla talep edilmesi gerekiyor. Bu doğrultuda bankalar da eğitim kredisine başvuran kişiden eğitim kurumundan alınan fatura veya öğrenim bedelini gösteren bir belge talep ediyor. Eğer ödeme eğitim kurumuna yapılmayacak ya da en azından bir kısmı süreç içerisinde farklı bir masraf için kullanılacaksa öğrenci kredisi yerine ihtiyaç kredisine başvurmanın daha doğru bir yol olacağı size sunabileceğimiz önemli bir bilgidir.

Bankaların öğrenim bedelini gösteren belge talebi örneği:


Öğrenciler Kredi Alabilir mi?

Öğrencilerde Kredi Çekebilir. Kendi adınıza ait bir hesabınızın bulunmaması durumunda öğrenci olarak kredi çekmeniz imkânsız değildir elbette. Ancak böyle bir durumda başvurmuş olduğunuz banka sizde birtakım şartlar arayacaktır.

Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

– Kefil olarak aile gösterilecek,

– Herhangi bir iste çalışıyorsanız iş yerinize ait maaş bordrosu

– Aileniz tarafından eğitim kredisi adı altında alınabilmekte olan kredi.

Tüm bu belgeler sağlandıktan sonra banka tarafından kredi talebiniz alınır ve değerlendirilmek üzere genel müdürlüğe sevk edilir. Kredi başvurunuzun kabul edilmesi durumunda kayıtlı olan cep telefonunuza banka tarafından SMS yolu ile bilgilendirme mesajı gelerek kredinizin hazır olduğu bildirilir.

Öncelikle kredi kullanabilmek için sigortalı olarak çalışmak, kredi ödemeleri için yeterli ve düzenli bir gelire sahip olmak gerekir. Bu şartları taşımayan öğrencinin kendi adına eğitim kredisi alma şansı yok. Bu durumda aile bireylerinden bu şartları taşıyan herhangi bir kişi, eğitim kredisine başvurabilir.

Öğrenci Kredisi Şartları
• 18 yaşında olunması (çoğu banka için alt yaş sınırı 20’dir),
• Gelirin resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan edilebilmesi,
• Kredi ve kredi kartı çalışmalarının genel olarak düzgün olması,
• İpotek verilecekse eş rızanızın yazılı olarak verilebilmesi,
• Eğitim kurumunda öğrenim bedelini gösteren belgenin temin edilebilmesi.


En Uygun Eğitim Kredisini Nasıl Bulurum?

Öğrenci kredisi, öğrencinin eğitim masraflarını üstlenen aile bireylerine veya düzenli olarak gelir sağlayan bireylere, eğitim masraflarını karşılamak amacıyla verilen kredi türüdür. En uygun eğitim kredisi de ancak bütün bankaların teklifleri karşılaştırılarak bulunabilir. Bunun nedeni ise bankaların kampanyalarıyla kredi faiz oranlarının belirli aralıklarla değişkenlik göstermesidir. Ancak banka ve kampanya sayısı düşünüldüğün kullanıcının tüm banka tekliflerini bulması ve karşılaştırması çok zordur. Bunun için en uygun kredi teklifini bulmak için sadece sayfamızdan bulunan formdan kredi tutarı vade seçimi yapılması yeterli.

En Uygun Eğitim Kredisini Nasıl Bulurum?

Eğer eğitim kredisini banka faiz oranlarıyla örneklendirecek olursak 5.000 TL üzerinden bir örneklendirme yapalım;

Banka Kredileri                                  Faiz Oranı Aylık Taksit

INGBANK                  INGBANK Öğrenci Kredisi        %2,9             241 TL             8.704 TL

İŞ BANKASI              İŞ BANKASI Öğrenci Kredisi     %2,60           233 TL             8.419 TL

BURGANBANK        Burganbank Öğrenci Kredisi     %2,79           241 TL            8.678 TL

AKBANK                   AKBANK Öğrenci Kredisi           %2,77           240 TL             8,674 TL

Oluşturduğumuz örneklendirme gördüğünüz gibi örnek verdiğimiz bankalardan en uygun öğrenci kredisini veren banka Türkiye İş Bankası’dır. Yıl sonu güncel araştırmalarımıza göre İş Bankası %2,60 kredi faiz oranıyla 5.000 TL’lik krediyi 3.419 TL faizle öğrencilere sunuyor.


Bankalarla Anlaşmalı Eğitim Kurumları Var mı?

Her kurumun bankalarla özel anlaşması olabiliyor tabiki. Ancak bu tamamen okul yönetiminin inisiyatifinde bir değerlendirmedir. Diğer yandan bir bankanın bir okulla anlaşmasının olması daha cazip kredi seçenekleri sunulabileceği anlamına da gelmiyor. Bunun için eğer okulun eğitim kredisi için anlaşmalı olduğu bir banka varsa, doğrudan o bankadan kredi kullanmak yerine yine de piyasa faiz oranlarını araştırmak daha doğru bir yol olunduğu bilinmektedir.

• Kolejler (anaokulu, ilkokul ve lise),
• Özel üniversiteler,
• Pilotluk okulları,
• Aşçılık okulları.


Öğrenci Kredisi Faiz Oranları Daha Düşük müdür?

Özel olarak bankaların eğitim kurumuyla bir anlaşması olmadığı sürece, öğrenci kredisi faiz oranlarıyla piyasa faiz oranları arasında genel olarak bir fark bulunmamaktadır. Diğer  yandan eğitim kredisinin bir kampanya kredisi olmasından dolayı başvurulan bankaya göre; kolay onay, vadenin uzun olması, daha yüksek tutarlı kredi kullanma gibi avantajları olabilmektedir.


Öğrenci Kredisi Veren Bankalar 2018-2019

Öncelikle eğitim için verilen krediler, ilgili yönetmelik gereğince 120 ay vadeye kadar verilebiliyor ama bankaların çoğunluğu size  en fazla 36 ay vade seçeneğiyle eğitim kredisi teklifi sunabiliyor. 60 ay vade seçeneğiyle ise Odeabank ve Denizbank’ın eğitim kredisi kampanyası gunvel olarak mevcuttur.

Banka Üst Kredi Kullanma Limiti Vade  
Garanti Bankası Eğitim Kredisi 100.000 TL 36 Ay  
Yapı Kredi Eğitim Kredisi 100.000 TL 36 Ay  
Halkbank Eğitim Kredisi 60.000 TL 36 Ay  
ING Bank Eğitim Kredisi 50.000 TL 36 Ay  
İş Bankası Eğitim Kredisi 50.000 TL 36 Ay  
QNB Finansbank Eğitim Kredisi 50.000 TL 36 Ay  
Ziraat Bankası Eğitim Kredisi 100.000 TL 36 Ay  
Vakıfbank Eğitim Kredisi 40.000 TL 12 Ay  
Albaraka Türk Eğitim Finansmanı 100.000 TL 10 Ay

Sonuç olarak size söyleyebilecegimiz; Öğrenim Kredisi icin başvurulan bankayla aktif çalışma durumuna göre bazı belgeler istenmeyebilir ya da gerekli görülmesi durumunda ek belgeler talep edilebilir. Öte yandan tamamen belgesiz olarak kredi işlemi yapan bankalar da mevcuttur. Emekli bir aileye sahipseniz sizden istenecek belgeler; maaş aylık dökümü, ikametgah belgesi, varsa eğer ek gelir belgesi. Özel sektör çalışanı bir aileye shaip iseniz; maaş bordrosu, SGK dökümü, ikametgah belgesi, isyeri imza sirküsü ve varsa eğer ek gelir belgesi. Kamu Çalışanı bir aileye sahipse kredi çekecek kişi; maaş bordrosu, ikametgah belgesi ve varsa eğer ek gelir belgesi.

Öğrenci kredisi de dahil neredeyse tüm bireysel kredi hesaplamalarını bankalar, kayıtlı gelir üzerinden yapar. Uygulanan hesaplama yöntemi ise aylık kayıtlı gelirin yarısının, aylık kredi taksit tutarını geçmemesi şeklindedir. Yıl sonuna gelmişken 4 yıl vadede en düşük öğrenci kredisi faiz oranı aylık % 2,22 en düşük öğrenci kredisi maliyet oranı aylık % 2,70 seviyesinde. Bugün sunulan en düşük faiz oranıyla 5.000 TL 36 ay vadede öğrenci kredisi kullanılırsa aylık taksit 218 TL, toplam geri ödeme ise 7.863 TL olacaktır. Bilgilendirilmelerimiz dahilinde en uygun ögrenim kredisini cekmek isstiyor ya da daha detaylı bilgi almak istiyorsanız lütfen kredi çekmeyi düşündüğünüz bankanın müşteri hizmetleriyle görüşünüz.

Bu bana yetmez ben daha çok bilgi sahibi olmak istiyorum ve daha uygun krediler istiyorum diyorsanız sayfanın başında, ortasında ve sonunda bulunan HEDİYE BUTONLARINA basarak hem hediyeler kazanma şansı yakalayabilir hem de en uygun kredinizi cebinize indirebilirsiniz.