Alt coinler arasında çok popüler bir yere sahip olan Monero kendi sitesine göre özel, güvenli ve izlenemeyen bir kripto para sistemidir. Bu sebeple özel bir şifreleme yöntemi kullanır ve işlemlerinin tamamını yüzde 100 bağlantısız bir şekilde gerçekleştirir.

Monero’nun Kökenleri

2012 yılında piyasaya sürülen Bytecoin isimli kripto para sisteminin tıkanması ile meydana gelmiş bir para birimi diyebiliriz. Bytecoin gelecek vadeden bir kripto para sistemi gibi gözükse de coinlerinin yüzde 80’inin yayınlanmış coinler olduğu fark edilince büyük bir kayıp yaşadı ve tekrar sistem değişikliğine gidilerek Monero isimli coin kuruldu.

7 kişinin yönettiği sistemde sadece 2 kişinin kendini açıklayıp 5 kişinin kimliğini gizli tutması da ayrı bir gizem yaratmıyor değil. Ayrıca para yönetimini tamamen kullanıcıya vererek paranın da kullanıcıdan sorumlu olmasını sağlıyor.

Kişi mahremiyetine verilen önem sayesinde de bir diğer ilginç özelliği karşımıza çıkıyor. Bu özellik bir çok kripto parada tam anlamıyla kullanılamayan takas edilebilir ve değiştirilebilir olmasıdır. Şuan bile sağlıklı bir şekilde sistemin çalışıyor olması da bunun bir göstergesi diyebiliriz.