Kredi kartları normalde size sanal kredi sunar. Taksitli ya da taksitsiz alışverişinizi yaparsınız ve ekstre kesildikten sonra bankaya borcunuzu ödersiniz. Ödemelerinizi vaktinde yaptığınızda faiz ödemezsiniz. Nakit avans ise kredi kartınızdan çekebileceğiniz aylık nakit miktarıdır.

Yukarda çıkan HEDİYE BUTONLARINA basarak hem bizden sponsorlu hediyeler kazanıp hem de en uygun kredileri cebinize indirme şansı yakalayabilirsiniz.

Kredi Kartına Nakit Avans Çekme İşlemi 2018-2019

Günümüz şartları dolayısıyla ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için kullanılan kredi ve nakit avans işlemleri yüksek faiz oranlarına rağmen bankaların en çok rağbet gören işlemleri haline gelmiştir. Kredi Kartına Nakit Avans işlemi hakkında sizleri bilgilendireceğimiz bu yazımızda objektif bir şekilde bu işlemlerin size olumlu ve olumsuz getirileri üzerinde duracağız. Eğer bu işlemi kullanıyorsanız gözünüzden kaçan yönleri, kullanmıyorsanız da önyargılarınıza açıklık getirmesi açısından dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.


Kartı Taksitli Nakit Avans Nedir?

Kredi kartı taksitli avans adındandan da hepimizin tahmin edeceği üzere kredi kartı üzerinden taksitli olarak nakit çekim işlemidir. Aslında kredi kartı üzerinden kredi kullanmak olarak da ifade edilebilir. Çekilebilecek tutar ise kredi kartı limiti, bankanın kampanyası ile kredi notuna göre değişkenlik gösterir. Ayrıca kullandığınız bankacılığa göre dilenirse kredi kartı nakit avansı birkaç dakika içerisinde bankaların ATM’si üzerinden alınabilir, ödemeleriniz ise aylık kredi kartı hesap özetine yansıtılır.
Belirtmeliyiz ki kredi kartından nakit avans çekmek günlük olarak faiz uygulandığı için ve faiz oranları kredi gibi ürünlerden daha yüksek olduğu için özellikle tüketiciler tarafından tavsiye edilen bir işlem değildir. Nakit avans işlemlerinin tüketiciler için avantajları olduğu kadar dezavantajlarının da olduğu unutulmaması gereken bir işlemdir.

Nakit avans nasıl çekilir?

Diger yandan ise çektiğiniz paranın ödemesini peşin olarak gerçekleştirecekseniz; bankanın nakit avans faiz uygulamalarından hesaplanması yapılır ve ek olarak da sizden nakit avans işlem ücreti alınır. Taksitli olarak çekeceğiniz nakit avans ise vadenin zamanına göre hesaplanır ve ücret olarak faiz + BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) hesaplanır. Ayrıca KKDF(Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ücreti de kesilir.

HEDİYE BUTONLARI kullanarak en uygun krediyi cebine indir ve bizden sponsorlu sürpriz hediyeler kazanma fırsatı yakala.


Kredi Kartından Nakit Avans İşlemini Nasıl Kullanırım?

Her bankaya göre değişiklik gösteren bu işleminde bilinmesi gereken bir diğer husus ise kredi kartınızdan nakit avans işlemini kullanmanız için bir yıl içerisinde borcunuzun %50’sini en az 3 kez ödemezseniz kredi kartına olan tüm borcunuzu ödeyene kadar nakit avans kullanamazsınız.
Taksitli nakit avans kullanılması durumunda aylık ödemeler kredi kartı ödeme planına göre yapılıyor. Bir nevi taksitli nakit avans kullanmak ile kredi kartı üzerinden taksitli alışveriş yapmanın arasında aslında bir fark bulunmamaktadır.

Aşağıdaki HEDİYE BUTONLARINI kullanarak en uygun krediyi cebine indir ve bizden sponsorlu sürpriz hediyeler kazanma fırsatı yakala. SÜRPRİZLERE bir TIK yeter!


Bankalara Göre Kredi Nakit Avans Aralığı Ne Şekildedir?

Banka ve Kartı / Taksit Aralığı / Tutar aralığı

Ziraat Bankası Maximum / 2 – 12 / 100 TL -10.000 TL
Halkbank Paraf / 3 – 12 / 200 TL- 10.000 TL
Garanti Bankası Bonus / 5 – 12 / 500 TL -20.000 TL
Yapı Kredi World / 5 – 12 / 300 TL-10.000 TL
DenizBank Bonus / 4 – 12 / 100 TL – 10.000 TL
QNB Finansbank Cardfinans / 6 – 12 / 300 TL – 4.000 TL
Akbank Axess / 2 – 12 / 200 TL – 15.000 TL
ING Bank Bonus / 2 – 12 / 50 TL – 7.000 TL
İş Bankası Maximum / 5 – 12 / 300 TL – 15.000 TL
Odeabank Bank’O Card / 2 – 12 / 100 TL -10.000 TL
TEB Bonus/CEPTETEB / 3 – 12 / 250 TL -10.000 TL
VakıfBank Worldcard / 4 – 12 /  250 TL -10.000 TL


Kredi Kartı Nakit Avans Taksitinin Asgari Ödemesi Oluyor mu?

Daha önce de belirttiğimiz gibi kredi kartı üzerinden kullanılan nakit avanslar da aylık olarak gelen hesap özetine yansıdığı için kedi nakit avans borcunuzun “evet” asgari ödemesi olmaktadır. Ancak kredi kartına asgari ödeme yapıldığı zaman kalan dönem borcunuzun üzerine akdi faiz (dönem borcunuzun asgarisini ödedikten sonra uygulanan faiz tutarı) uygulanacağı da ayrıca göz ardı edilmemesi gereken diğer bir önemli husustur. Asgarî tutar ve üzerinde ödeme yapılması durumunda akdi faiz, asgarî tutarın altında ödeme yapılması durumunda ise borcunuza gecikme faizi uygulanır.

Kredi kartı nakit avans çekmek. Nakit avans nasıl çekilir?

kredi-karti-nakit-finans-cekme-finans-360


Kredi Kartı Nakit Avans İşlemini En Doğru Nasıl Kullanabilirim?

Nakit avans bir avans işlemidir. Avans bildiğiniz üzere alacağından önce yapılan ödeme öndelik anlamındadır. Nakit avans işlemlerinde en sık yaşanan problem de çekilen nakit avansın kısa vadede ödenmemesidir.
Bankalar nakit avans işlemlerine günlük faiz ve kullanım ücreti aldığını belirtmiştik bu nedenle kısa vadede nakit ihtiyaçlarınız için kredi nakit avans oldukça iyi bir çözümdür ancak uzun vadede ise ihtiyaç kredisi kullanmak daha avantajlı olacaktır sizin için. Ortalama 15-30 gün arası kullanılan nakit avanslar avantajlıdır. 30 gün ve daha uzun vadeler için ihtiyaç kredisi çekmeniz sizler için en doğru kredi nakit avans kullanım şekli olacaktır.

Bu işlemi kullanırken artı ve eksi yönleri göz önünde bulundurulmalıdır. Çekilen nakit avans borcunuzun faizi normal kredi faizinizin üzerindedir. Bu faize ek olarak bir de kullanılan rakama göre belli bir oranda kullandırım ücreti de bu faizin üzerine eklenir. Bu bağlamda kısa vadede örneğin ayın 1’inde çıktığınız kredi nakit avansınızı eğer ayın ortalarında yani 15-20 gün içerisinde qödeyebiliyorsanız kârlı çıkan siz olacaksınızdır. Fakat bu kredi işlemini bir aydan fazla bir süreye yaymak faiz oranlarının yüksekliği sebebiyle sizi zararlı çıkaracaktır.


Kredi Kartına olan Nakit Avans Taksitinin Faiz Oranları Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı ile nakit avans çekme işlemlerinde; hafta içi yapılan işlemlerde valör (faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan tarih) aynı iş günü, hafta sonlarında veya genel tatil günlerinde yapılan işlemlerde ise tatil gününden önceki son iş günüdür. Diğer taraftan para yatırma işlemlerinde ise valör işlem tarihini izleyen iş günüdür. Yani bu işleyişi örnekleyecek olursak dokuz günlük bir tatilin son günü nakit avans çekip ertesi gün yatırdığınızda ödeyeceğiniz faiz oranı 11 gün üzerinden hesaplanacak olması durumudur.
Bu işleyişte ki faiz oranlarının hesaplamaları ise bankalara göre değişiklik göstermektedir. Kredi Nakit Avans işleminizin oranını en fazla etkileyen etken ise vadesidir. Vadenize göre değişiklik gösteren nakit avansınıza, 3 ayda bir Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan akdi faiz oranı uygulanır ve oran bu faiz üzerinden bankanızda nakit avans borcunuza yansıtılır. Ayrıca akdi faiz oranı gecikmeler dışında piyasanın borcunuza uygulayabileceği en üst faiz oranıdır. 2018 yılının dördüncü çeyreğinde geçerli olmak üzere belirlenen akdi faiz oranı ise aylık %2,25’tir.


Kredi Kartına Nakit Avans Borcu Hangi Durumlarda Takibe Düşer?

Kredi kartı borcunuzun tam bir yıl içerisinde 3 kere asgari ödemesinin yapılmaması halinde nakit avans kullanımına kapatılabiliyor olmasıyla birlikte, 2 kez ard arda asgari ödemesinin yapılmaması durumunda ise tarafınıza bankanızca 30 günlük süre tanınarak sonucunda sizlere yasal takip işlemi başlatılabilir.

Daha önceleri oldukça kolay bir işlem olan kredi kartına nakit avans işlemi günümüzde bankalar tarafından kullanıcıları için oldukça kademeli ve zor bir süreç haline getirilmiştir. Bu zorlukların yanı sıra kredi avansınızı bankalara gitmeden ATMler ya da bankanızın internet bankacılığı üzerinden çekebilirsiniz. Bu bulgilendirme yazımız size yeterli olmadıysa ve daha detaylı bilgilendirilmek istiyorsanız lütfen kredi nakit avans çekmeyi düşündüğünüz bankacılığın müşteri hizmetlerinden yardım alınız.

Bu bana yetmez ben daha çok bilgi sahibi olmak istiyorum ve daha uygun krediler istiyorum diyorsanız sayfanın başında, ortasında ve sonunda bulunan HEDİYE BUTONLARINA basarak hem hediyeler kazanma şansı yakalayabilir hem de en uygun kredinizi cebinize indirebilirsiniz.