Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, ihracat yapan firmaların vadeli olan alacaklarını şirketlere peşin ödeyeceklerini söyledi ve öncelik olarak makine ve beyaz eşya ihracatı yapan firmalardan başlanılacağını söyledi. Yabancı firmalara Türkiye’deki ihracatın artmasını sağlamak için kredi desteği sağlanılacağını belirten Kaplan; içinde bulunduğumuz ay başlatılan ‘alıcı kredileri programı’nın iki aşaması olduğunu belirtti ve yurt dışındaki bu şirketlere bankaların kredi verirken şirket varlıklarını göz önünde bulundurmaları gerektiğini söyledi, yine bu şirketlerin yurt dışındaki varlıklarını teminat olarak gösterip kredi alabileceği sözlerine ekledi.

Yabancı para bazında olan kredinin vadesinin en az 6 ay olacağını, tüketim mallarının kredisinin en fazla 2 yıl, yatırım ürünlerinin kredisinin ise vadesinin 7 yıl olacağını aktardı. Faiz tutarı bankanın belirlemiş olduğu rakamlarla paralel olacağını ve söz konusu kredinin Ziraat Bankası’yla başladığını ve diğer bankalarında buna destek olacağını aktardı.

Krediyi Eximbank’ın fonlayacağını ve Türk banka ve yurt dışındaki şubelerin aracılığıyla şirket başına ortalama 100 milyon olarak limit tanımlayacaklarını ve bu yılki hacmin 280 milyon dolar olacağını ilave etti.

Türk Lirası’nın son aylarda dünyada değer kaybetmesi sonucu tüm ülke genelinde ihracat seferberliği başlamış olup, ithal ürünler yerine yerli üretim desteklenmeye başlamıştır.