Gelecekte kullanmak, daha bir ev, daha iyi yaşam ve güvence koşulları oluşturabilmek için para biriktirmek gerekir. Ama birçoğumuz bu konuda başarılı sayılmayız. Peki birikimi başarmanın yolları nedir?


Hızlı Bir Şekilde Nasıl Para Biriktirebilirim?

Para biriktirmek için sihirbaz olmaya veya hayatı tatsız tuzsuz yaşamaya gerek yok. Çok fazla lüks harcamalar yapmayan kişilerin yaşadıkları para biriktirme sorunlarının temelinde, yaşam alışkanlıkları ve zaruri ihtiyaçlarını yanlış şekilde karşılamaktan kaynaklanan davranışlar yer alıyor. Sizler için neden para biriktiremiyorum sorusunu cevaplamaya çalışacağız.


Eğlence Masraflarınızı Azaltın

Eğlence masraflarını azaltmak ile eğlenmemek arasında büyük bir fark var. Tasarruf ve birikim yapabilmek için eğlenmekten vazgeçmemeli ancak bu eğlencelerin masraflarını azaltmalısınız. Tabii ki bunu yapabilmek için eğlence anlayışınızda ufak değişimler yapmanız da gerekebilir.

Son senelerde lüks mekanlarda gecede yüzlerce lira harcamak, her hafta sinemaya gitmek, AVM’ye giderek alışveriş yaparak keyiflenmek gibi davranışlar popüler hale geldi ve bunlar maalesef pahalı eğlenceler oldukları için birikim yapmanıza da engel oluyorlar. Lüks mekanlar yerine doğada güzel bir piknik, sinema yerine evinizdeki sistemde izlenecek filmler, AVM’ler yerine şehrinizin keyifli bölgelerinde oturmak veya gezinmek gibi seçenekler işinizi biraz daha kolaylaştıracak.

Her hafta sonu yüzlerce lira dökmeden kendinizi eğlendirmenin çok fazla yolu var ve bunun için tek yapmanız gereken biraz kafa patlatmak.


Alışverişi İhtiyaca Yönelik Yapın

Bir anlık hevesle alınan ve bir sene sonra çöpe giden kıyafetler, binlerce liraya alınıp da modası geçti diye atılan ev mobilyaları gibi şeyler aslında yaşadığınız direkt maddi kayıplar arasında. Hatta sırf kasası eski model diye iki üç senede bir satılan otomobiller ve yerine yenisi alınan sıfır araçlar gibi pek çok diğer gereksiz alışveriş harcaması da savurganlık örnekleri arasında.

Bir alışveriş yapmadan önce o ürüne gerçekten bir ihtiyaç duymuyorsanız almamalı, sırf havalı diye parasını hak etmeyen ürünlere para vermekten uzak durmalısınız. Yapılan araştırmalar, tüketim ve alışverişin aslında insanları mutlu etmediğini, sadece geçici bir sahiplik duygusuyla kısa süreli tatmin sağladığını gösteriyor.


Daha Ucuza Yolculuk Edin

İşiniz evinize çok uzak olabilir ve bu nedenle her gün arabanızla işe gidip geliyor olabilirsiniz. Ancak ulaşıma verdiğiniz parayla aslında işinize yakın bir yerde oturabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Her gün trafikte işine arabasıyla giden bir kişinin tahmini aylık benzin masrafı 500 liraları bulacaktır ve bunun yanında aracın bakım giderleri de artacaktır.

İşine çok uzak olmayanlar ise bir otomobilin en çok yaktığı zamanın motor soğukken olduğunu ve kısa mesafeli kullanımlarda büyük bir yakıt gideri oluşturduğunu unutmamalılar. Evinizin güzergahından geçen diğer iş arkadaşlarınız varsa onların yakıt giderine ortak da olabilir, böylece hem onun hem de kendinizin tasarruf yapmasını sağlayabilirsiniz.


Beslenmek O Kadar da Pahalı Değil

Eğer yemek yapmaya üşeniyor ve sık sık dışarıdan yemek söylüyorsanız, pahalı restoranlara sık sık gitme alışkanlığınız varsa, egzotik şeyler yemeyi seviyorsanız, maalesef tasarruf yapma şansınız çok az.

Her hafta açılan semt pazarlarında çok uygun fiyatlara kilolarca gıda satın alabilir, evinizde bunları hazırlayarak gıda giderlerinizi olabildiğince düşürebilirsiniz. Evde yaptığınız yemekler ise illa ki tatsız tuzsuz olmak zorunda değil, internette bulabileceğiniz pek çok ekonomik tarif, daha önce denemediğiniz tatlara erişmeniz için imkan doğuracaktır.