Yukarıda çıkan HEDİYE BUTONLARINA basarak hem bizden sponsorlu hediyeler kazanıp hem de en uygun kredileri cebinize indirme şansı yakalayabilirsiniz.

Findeks kredi notu rengi kırmızı olanlara kredi çıkar mı konusunda size yardımcı olacağını düşündüğümüz bir yazı hazırladık. Bankaların kredi başvurularını değerlendirme sürecinde dikkate aldıkları en önemli verilerden biride Findeks kredi notu ortalamanızdır. Kırmızı ise en düşük kredi notu.

Kredi Rengi Kırmızı Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankaların kredi verirken, referans aldıkları Findeks kredi notları ve renk gruplarından uzak durduğu, kredi vermek istemediği veya kredi vermek istese bile birçok yaptırım isteyen renklerden biri kırmızı renktir. Buna rağmen Findeks rengi kırmızı olana kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu yazımızda, Findeks rengi kırmızı olan kişilerin kredi taleplerinde karşılaşacakları zorluklar ve kendilerinden istenilenleri ele alıp işlemeye çalışacağız.


Findeks Nedir?

Findeks nedir tam olarak öncelikle kolay bir dille size bunu açıklayarak konuya giriş yapalım. Findeks Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından hayata geçirilen, bireylere ve reel sektöre yönelik olarak tasarlanmış yeni finansal hizmet platformudur.

Findeks, aynı zamanda finans sektörünün seni nasıl gördüğünün bir aynasıdır. Findeks’i kullanarak finansal durumunu ve itibarını kontrol altında tutabilir ve daha iyi yönetebilirsiniz. Bankalar ve diğer finansal kurumlardaki kredi borç ve limitlerini, kredi notunu takip edebilir, finansal kontrolünü de sağlayabilirsiniz.


Üstte ki HEDİYE BUTONLARINI kullanarak en uygun krediyi cebine indir ve bizden sponsorlu sürpriz hediyeler kazanma fırsatı yakala. SÜRPRİZLERE BIR TIK YETER!

Findeks Uygulama ve Üyelik Sistemi Nasıl İşler?

Findeks, sahip olduğu dünyanın en gelişmiş kimlik doğrulama yapılarından biriyle benzersiz bir hizmet sunar. Kimlik bilgileriniz, sadece sizin bildiğiniz bilgiler ile teyit edilerek, bankalardaki kayıtlı cep telefonun üzerinden çift bileşenli doğrulama yöntemi ile doğrulanır. Cobit 4.1 ve ISO güvenlik standartlarına uygun hizmet altyapısıyla Findeks, üyelik ve ödeme yapmak için girdiğiniz bilgiler de dahil, tüm verilerinizi, BDDK ve bağımsız denetim şirketlerince denetlenen Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. veri merkezinde güvenle saklar.

HEDİYE BUTONLARINI kullanarak en uygun krediyi cebine indir ve bizden sponsorlu sürpriz hediyeler kazanma fırsatı yakala.   Findeks Üyelik Sistemi, en üst seviyede tuttuğu güvenlik altyapısıyla kişisel bilgilerin güvenliğini en iyi şekilde korur. Bu güvenliği sağlamak için, Findeks üzerinden yapılacak tüm işlemler, üyelik ve kimlik doğrulama mekanizmaları aracılığıyla gerçekleşir. Bireysel üyelik için “GİRİŞ YAP” adımından kolaylıkla ücretsiz üye olunabilir.  Ticari üyelik için “GİRİŞ YAP” adımından başvuru formu doldurulur. Üyelik aktivasyon işlemi, hizmet veren bankalar aracılığı ile yapılır. 

 


Kredi Notu Nasıl Verilir?

Findeks Kredi Notu, bankalardan kullanmış olduğunuz bireysel nitelikli tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verilerin üzerinden oluşturulur. Findeks Kredi Notu yüksek ise daha kolay krediye erişebileceğin gibi daha uygun faiz oranlarıyla da kredi kullanabilirsin. Findeks, kredi notlarını belirlerken kişi veya kurumların bankalarla olan tüm işlemlerini değerlendirip, o işlemlerin performans derecesine göre bir kredi notu belirler. Belirlenen bu not ve renkler, bankalar için bir ayna görevi üstlenip, kredi talebinde bulunanları daha rahat görebilmelerini ve kredi notlarına göre değerlendirmeyi sağlamaktadır. Findeks’in belirlediği en düşük kredi rengi kırmızıdır.

Bu renge dâhil olan kişiler in kredi notları 0 – 799 arasında olup, bankaların nazarında çok riskli kişiler olarak değerlendirilmektedir. Bu renge dâhil olmuş kişiler, bankalardan kullandığı kredi veya kredi kartlarının ödemesini yapmamış veya sürekli geç ödemiş, bankaya olan borçlarından dolayı kendilerine icra takibi yapılmış kişilerdir. Bu kişilerin kredi alması mucizelere kalmış desek yalan olmaz.

1- Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları %35

Kredili ürün ödemelerinin zamanında yapılması Findeks Kredi Notu’nu yükselten bir unsurdur. Ödemelerin son ödeme tarihinden geç yapılması, Findeks Kredi Notu’nu olumsuz etkileyen nedenlerin başında gelmektedir.

2- Mevcut Hesap ve Borç Durumu %35

İyi ve kötü kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaba dahil edilmektedir.

3- Yeni Kredili Ürün Açılışları %11

Henüz ödeme performansı belirli olmamakla birlikte yakın zamanda alınan krediler, kişinin risklilik oranını artıran bir unsurdur.

4- Kredi Kullanım Yoğunluğu %10

Kredi kullanan ve düzenli ödeme tarihçesine sahip olan bir kişinin Findeks Kredi Notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.Diğer unsurlar Kredi Notu’nun %9’unu oluşturmaktadır.


 

Devlet bankaları Kırmızı Renge Sahip Kişilere Kredi Vermezler!

Özellikle devlet bankaları kırmızı renge sahip kişilere kredi vermezler. Çünkü devlet bankalarının kuralları özel bankalara nazaran daha katıdır ve kuralcıdır. Findeks rengi kırmızı olana kredi konusunda özel bankalar daha esnek diyebiliriz. Tabi bunun içinde bankayı borcunuzu ödeme konusunda ikna etmeniz lazım. Birde bankanın sizden istedikleri teminat koşullarını yerine getirmeniz gerekir. Özel bankaların bu tutumu size kesin kredi verir demek istemiyorum. Çünkü hiçbir banka çok riskli olan müşterileri ile uğraşmak istemez.

Özellikle yeni açılan bankalar, isimlerini duyurmak, reklam gibi amaçlardan dolayı Findeks rengi kırmızı olanlara göz kırpmaktadır. Bu bankalarda sizden taşınır- taşınmaz gayrimenkullerin, banka üzerine ipotek edilmesini isteyebilir. Diyelim ki bankayı ikna ettiniz. Bu seferde istediğiniz limit konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çünkü içinde bulunmuş olduğunuz riskten dolayı banka sizin belirlediğiniz rakamı değil kendi rakamını verebilir.

Findeks rengi kırmızı olana kredi konusunda son olarak, kırmızı renge sahip kişilerin tüm borçlarını kapatsa bile 1 yıldan aşağı kredi alamadıklarını, sağlam ipotekler dışında asla kredi vermediklerini, bankaların çalışmak istemediklerini bilmenizi isteriz.

Bu bana yetmez ben daha çok bilgi sahibi olmak istiyorum ve daha uygun krediler istiyorum diyorsanız sayfanın başında, ortasında ve sonunda bulunan HEDİYE BUTONLARINA basarak hem hediyeler kazanma şansı yakalayabilir hem de en uygun kredinizi cebinize indirebilirsiniz.