Dünyadaki en cazip borsalar arasında Türkiye borsası da var. En az 5 senelik yatırımlar için gözde borsalar Türkiye ile birlikte Yunanistan, İspanya, Avusturya, İsveç, Rusya, İtalya ve Macaristan borsalarıdır.

Hesaplamalar Yale Üniversitesi profesörü Robert Shiller’in kaleminden çıktı. Shiller son 10 yılın enflasyondan uzak fiyat/kazanç oranlarını dikkate alarak yaptığı hesaplarda en kazançlı borsaları göz önüne seriyor, yine aynı hesaplarla 1870′ten bu günlere gelinen noktada Amerika borsalarını öngörmekte başarılı oldu.

Yukarıdaki borsalardan önümüzdeki 5 senedeki ortalama kazanç en az %70 olur diye hesaplanan raporda Amerikan borsaları için tahmin edilen kazanç %9 olarak bildirildi. Böylelikle oklar Avrupa borsalarına çevrildi.

BİST’te son durum nedir?

BIST son günlerde çalkantılı günlerini yaşıyor. Döviz kurlarının sürekli olarak yükselmesi yatırımcıyı borsadan uzaklaştırdı ve daha kolay kazanç sağlanan döviz piyasalarına doğru itti. Bir zamanların kripto para furyası şu anda döviz piyasalarına doğru geçiş yapmaya başladı.

Gelecekte yatırımcıyı neler bekliyor?

Döviz piyasaları üzerinde dönen manipülasyonlar büyük yatırımcıyı güldürürken, küçük yatırımcı ise yem olmaya devam ediyor. Belirsiz piyasalar içerisinde dolar ve euro yükselişini sürdürürken BIST ise düzenli düşüşünü devam ettiriyor. 100.000 puanın üzerinde uzun bir süre kalan BIST şu anda 95.000 seviyelerinde.

Kripto para piyasasında ise işlem hacmi giderek düşmeye devam ediyor. Bitcoin fiyatları ise dolar kurunun artması nedeniyle TL bazındaki yükselişini devam ettiriyor.