Dolar Neden Yükselir? Hangi Faktörler Doları Etkiler?

Bugün ki yazımızda doların yükselme sebeplerini inceliyeceğiz. Günümüz çerçevesinde uluslararası piyasalar üzerinde sürekli olarak bir değişim aracı şeklinde kullanılan doların çeşitli hareketleri Türkiye’yi de ciddi anlamda etkilemektedir. Özellikle de Türkiye’nin en uç köşelerini dahi ciddi anlamda etkilemektedir.

Dağ başında yaşamakta olan insanların bile kullanmış oldukları bilgisayar, televizyon ve gıda malzemeleri dolar üzerinden ülkemize girmekte ve dolar üzerinden hesaplanmaktadır. Bu sebepledir ki bu ürünlerin tüketiciye satış fiyatı da dolayısıyla dolar üstünden hesaplanmaktadır.

Dolar neden yükselir

Dolar neden yükselir

Doların Yükselme Sebebi

Doların yükselmesine sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse piyasa üzerinde dolar üstünden belirlenmekte olan altın fiyatları gibi değerli madenlerin fiyatları üzerinde oluşan oynamalar yine doların düşmesine veya yükselmesine sebep olabilmektedir.

Yine Amerikan Merkez Bankası şeklinde de bilinen FED tarafınca uygulanmakta olan çeşitli politikalar yine ülkemizde doların düşmesine veya aşırı derecede yükselmesine sebep olabilmektedir. Bütçesi yükselen ve ülkede tasarruf oranını yükseltmek isteyen FED’in vermiş olduğu faiz yükseltme kararı Türkiye gibi çeşitli ülkelerin dolar problemi yaşamasına sebep olmakta ve doların oldukça yükselmesini sağlamaktadır.

Yabancı Yatırımcılar ve Dolar

> Yine yukarıdaki sebeplerden öte yabancı yatırımcıların da Türkiye piyasasından çekilmeleri doların yükselmesine sebep olabilmektedir. Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşlarının da Türkiye için vermiş oldukları çeşitli kararlar da ülkemizde doların yükselmesine sebep olmaktadır çünkü yabancı yatırımcılar bu kuruluşları ciddi anlamda dikkate alıyor. Bir kuruluş ülkemiz hakkında olumsuz karar verdiği zaman yatırımcının da gözü korkuyor ve dolayısıyla bu da ülkemizi etkiliyor.

Dolar neden yükselir

Dolar neden yükselir

> Dışa bağımlı bir ülke olmak ve sanayi ürünlerini ihraç edemeyen bazı ülkeler de doların yükselmesine sebep olabilmektedir.

> Ülkemizde turizm gelirinin yükselmemesi de doları etkilemektedir. Bu yüzden ülkenin turizme ciddi anlamda önem vermesi ve bu alana yatırım yapması gerekmektedir.