Coca Cola, ilk olarak 1886 senesinde John Pemberton tarafından yaratılmış ve esasında midedeki yiyeceklerin daha kolay bir şekilde hazmedilmesine yönelik olarak hazırlanmış. Dolayısıyla bu sebeple asitli şekilde hazırlanan içecek, bir süre sonra tadının güzelliği ve ferahlatıcı bir etkide bulunması nedeniyle Pemberton’un çevresinde bulunanlar tarafından ilgiyle karşılanmış. Kendi evinin önünde aktif satışlara başlayan Pemberton, tabii ki bu süreçte pek çok sıkıntıyla da karşı karşıya kalmış ve bu engelleri aşmasını bilmiş. Sizler için Coca Cola nasıl başarılı oldu sorusunu cevaplamayı ve zorluklara nasıl göğüs gerdiğini biraz irdelemeyi kendimize görev bildik.

Bir Dönem Ciddi Zarar Etmiş

Pemberton, kolayı ilk defa satmaya başladığında günde sadece bir kaç bardak kadar satabiliyormuş ancak bir arkadaşı, bu işi biraz daha markalaştırabilmesi için ona pek çok öneri vermiş. Bu önerileri dikkate alan ve kolanın tarifini biraz değiştiren, ayrıca ona Coca Cola adını veren Pemberton, işi biraz da büyüterek onlarca restoran ile anlaşma yolunu tercih etmiş.

Gerçekleştirdiği ilk satışlar her ne kadar onu memnun etse de, ilk seneyi tamamen zararla kapatması biraz moralini bozmuş. Lakin sonraki senelerde kar etmeyi planlamadığı halde satışlara devam eden Pemberton, bir kaç yılın ardından başarıya ulaşmış.

Markalaşmayı Unutmamışlar

Elbette Coca Cola adının ürüne verilmesiyle birlikte bir logo tasarlama gerekliliği ortaya çıkmış. Pamberton’un muhasebecisi ise kendi el yazısını kullanarak bir Coca Cola yazısı hazırlamış ve bugün ürünlerin üzerinde gördüğümüz yazı da bu yazının devamı. Bilhassa iki C harfinin yanyana durmasının çok iyi olacağını düşünen Frank Robinson, oldukça haklıymış diyebiliriz.

Reklamlar Önemlidir

Nefis tat ve ferahlatıcı etki sözcükleri, Coca Cola’nın yüz yıldır sürdürdüğü reklam politikalarının hala içerisinde bulunuyorlar. Zira markanın reklamlarında karşılaştığımız ferahlık vurgusu genellikle sesler ve görüntü ile de destekleniyor ve yaz sıcağında serinlemek isteyenler buz gibi kolayı akıllarından çıkaramıyorlar.

Denemek ve Ürün Çeşidini Arttırmak

Coca Cola, diğer kola şirketleri ile olan rekabetini devam ettirebilmek için her zaman araştırmalar gerçekleştirmeye devam ediyor ve 80’li yıllarda tüketicilerin daha şekerli bir kola talep ettiklerini tespit etmelerine rağmen bunun satışlara kötü yansımasından bir ders almayı da unutmamışlar.

Normal kola, az şekerli ve diyet sürümler gibi çeşitli versiyonlar ile herkese hitap eden Coca Cola, böylelikle pazardaki payını oldukça genişletmeyi başarmış.